Projekt Cyberbezpieczny Samorząd
Program „Cyberbezpieczny Samorząd” stanowi wsparcie finansowe dla jednostek samorządu terytorialnego w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Ta inicjatywa umożliwia samorządom inwestowanie w nowoczesne rozwiązania, które zwiększają ich odporność na zagrożenia związane z cyberatakami. Głównym celem tego programu jest nie tylko zapewnienie środków finansowych, lecz również podniesienie wiedzy i świadomości na temat cyberbezpieczeństwa oraz wspieranie rozwoju odpowiednich kompetencji w tej dziedzinie.
Jednostki samorządu mają swobodę w zarządzaniu przekazanymi środkami budżetowymi, co pozwala im inwestować w różne obszary, takie jak zakup sprzętu informatycznego czy organizacja szkoleń dla pracowników urzędowych lub nabycie oprogramowania oraz licencji.
Ostatnimi czasy wzrosła ilość cyberataków na jednostki samorządowe. Przybierają one różne formy. Do najczęstszych należą ataki phishingowe, DDoS, podszywanie się pod znane strony internetowe, maile z zainfekowanymi plikami, a także ataki, które mają na celu usunięcie wszelkich danych z systemu. Dlatego tak ważne jest poszerzenie wiedzy na ich temat oraz posiadanie infrastruktury, która skutecznie uchroni placówki przed skutkami ataków sieciowych.
Cyfryzacja
Świadomy samorząd
W jednostkach samorządowych przetwarza się rocznie setki danych. Każde z nich narażone są na kradzież lub uszkodzenie. Podstawą jest zabezpieczenie ich na wypadek wszelkiego rodzaju cyberataków.
Program Cyberbezpieczny Samorząd ma na celu ogólną cyfryzację placówek samorządowych, w których infrastruktura informatyczna wymaga modernizacji. Grant będzie można przeznaczyć na zakup sprzętów IT, a także modernizację istniejącej infrastruktury. Wszystko po to, aby zapewnić maksymalne cyberbezpieczeństwo placówek.
Niestety z roku na rok przybywa cyberprzestępców. Częściej mówimy o zorganizowanych grupach przestępczych niż poszczególnych jednostkach, które próbują pozyskać lub zniszczyć dane na różny sposób. Dlatego warto wziąć udział w programie Cyberbezpieczny Samorząd.
Dotacja
Szczegóły
Obszary, które obejmują dofinansowanie, będą miały zapewnione wsparcie we wdrożeniu rozwiązań, które mają na celu zadbać o bezpieczeństwo teleinformatyczne. Jednostki urzędowe mogą ubiegać się o grant w wielu obszarach:
Reagowanie na incydenty.
Audyt bezpieczeństwa cyfrowego.
Implementacja narzędzi do monitorowania infrastruktury IT.
Program pomaga zwłaszcza gminom, których nie stać na modernizację infrastruktury IT i odpowiednie oprogramowanie. Dofinansowanie jest wysokie. Samorządy mogą liczyć na dopłaty rzędu od 200 000 do nawet 850 000 tysięcy złotych. Dodatkowo należy doliczyć wkład własny, a ten zależy od zamożności samorządu. Wynosi on około 4%.
Cyberzagrożenia
Szczegóły
Rosnąca świadomość dotycząca cyberprzestępczości, a także rozwój narzędzi do walki z nią, prowadzi do zwiększenia poziomu zaawansowania hakerów. Obecnie nie tylko duże korporacje są interesujące dla cyberprzestępców. Jednostki samorządowe stają się coraz bardziej atrakcyjne do ataków w cyberprzestrzeni.
Nic jednak dziwnego, codziennie przetwarzają one bowiem sporą ilością danych, które są obiektem zainteresowania hakerów. Niestety wiele ataków w kraju pokazało, że samorządy nie są gotowe na walkę z nowym zagrożeniem. Wskutek tego typu incydentów dochodzi do kradzieży, czy utraty danych. W związku z tym następuje częściowa lub całkowita destabilizacja pracy urzędów. Mieszkańcy gmin i powiatów w takiej sytuacji nie mogą czuć się bezpiecznie.
Niestety braki kadrowe, czy deficyty wiedzy pracowników sprawia, że liczba tych ataków stale rośnie. Stąd pomysł na program Cyberbezpieczny Samorząd. Pozwala on na zakup potrzebnej infrastruktury (sprzętów, oprogramowania), a także wyszkolenie samorządowych informatyków, czy urzędników. Wszystko po to, aby ograniczyć skutki ataków hakerskich, a nawet się od nich całkowicie uchronić.