• +48 32 500 03 01
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ruszył Cyberbezpieczny Samorząd - jest lista rankingowa!

Jest już ostateczna lista rankingowa w ramach programu Cyberbezpieczny Samorząd.

Dofinansowanie uzyskało 2511 Jednostek Samorządów Terytorialnych. W skład tego wchodzi 2196 gmin, 15 województw i 300 powiatów. Jednostki te otrzymają 1,5 mld zł na zwiększenie bezpieczeństwa w sieci.

W ramach programu Cyberbezpieczny Samorząd 2024 gminy, powiaty i województwa będą mogły zakupić potrzebny sprzęt oraz oprogramowanie, które pozwoli na uchronienie się przed cyberatakami, które są coraz powszechniejsze w instytucjach publicznych. Podniesienie bezpieczeństwa informacji i danych jest więc w takiej sytuacji kluczowe. 

Cyberataki - realne zagrożenie

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej incydentów cyfrowych. Najczęściej są to ataki DDos lub phishingowe. Mają one na celu destabilizację pracy placówki lub nawet kradzież, czy zniszczenie poufnych danych. W przypadku ataków DDos oznacza to rozproszoną odmowę dostępu do usługi.

Ataki te powodują brak dostępu do usług, wyłudzenie danych, a nawet kradzieże z kont bankowych. Incydenty phishingowe polegają na wysyłce maili lub innych wiadomości z pozoru pochodzących z zaufanych źródeł. Użytkownik po wejściu w link zawarty w wiadomości zostaje przekierowany na pozornie znaną stronę, jednak ma ona na celu wyłudzenie danych, zainfekowanie urządzenia lub kradzież pieniędzy. 

Ataki hakerów potrafią więc skutecznie zaburzyć lub sparaliżować pracę urzędu. Istotne jest, by być szybszym niż cyberprzestępcy. W tym celu należy udoskonalać infrastrukturę IT i uzupełniać ją w rozwiązania, które zapewnią w pełni cyberbezpieczeństwo placówki. Szereg zabezpieczeń pozwoli na zablokowanie ataku jeszcze przed jego właściwym rozpoczęciem. Odpowiednie systemy alarmowania bowiem dają możliwość szybkiej reakcji na nadchodzący incydent. 

Pieniądze na cyberbezpieczeństwo

Program Cyberbezpieczny Samorząd pozwala na pozyskanie środków, potrzebnych by zabezpieczyć kompleksowo jednostki samorządów terytorialnych i dane, które przetwarzają. Grant wynosi od 200 do 850 tys. złotych dla gmin oraz 850 tys. zł dla województw i powiatów. Środki mają zostać przekazane nie tylko na sprzęt lub oprogramowanie, ale także szkolenia, wdrożenie i podniesienie świadomości pracowników na temat cyberbezpieczeństwa.

Cyberbezpieczny Samorząd to duży krok w kierunku bezpieczeństwa sieciowego i wzrostu świadomości na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni. Zwłaszcza że razem z dynamicznym rozwojem technologii rośnie także ryzyko niepożądanych incydentów.


Skontaktuj się z nami

Jeśli zainteresowały Cię nasze usługi i chcesz podjąć współpracę, uzyskać więcej informacji lub po prostu skonsultować się z nami, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Niezależnie od tego, którą formę kontaktu wybierzesz, jesteśmy gotowi odpowiedzieć na Twoje pytania, udzielić wsparcia i podjąć kroki w kierunku korzystnej współpracy.


Zadzwoń lub napisz do nas: 

Sekretariat:

+48 32 500 03 01

biuro@forip.pl

Dział Handlowy:

+48 32 500 03 02

handlowy@forip.pl

Dział Techniczny:

+48 32 500 03 03

techniczny@forip.pl

Skontaktuj się z nami

Jeśli zainteresowały Cię nasze usługi i chcesz podjąć współpracę, uzyskać więcej informacji lub po prostu skonsultować się z nami, jesteśmy do twojej dyspozycji. Niezależnie od tego, którą formę kontaktu wybierzesz, jesteśmy gotowi odpowiedzieć na Twoje pytania, udzielić wsparcia i podjąć kroki w kierunku korzystnej współpracy.